Коропська РДА
   Анонси












    

    

    

   Новини

   Назад

   Децентралізація земельних відносин забезпечить ріст надходжень до бюджетів від сплати за землю на 30-40%

   Про це йдеться в інформаційному віснику Уряду.

   Кабінет Міністрів України розпочинає процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам. Згідно з розпорядженням КМУ, вже з 1 лютого розпочнеться процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад.

   Як саме земля буде передана в розпорядження громадам

   Уряд надав розпорядження Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого 2018 року провести інвентаризацію таких земель з подальшою передачею земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.  Також відтепер передача таких земельних ділянок в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність буде здійснюватись тільки за погодженням з об’єднаними територіальними громадами та після прийняття ними рішення відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

   «З завтрашнього дня жоден геокадастр країни не має права приймати одноосібні рішення, - сказав Володимир Гройсман. – Не дай Бог хтось спробує передати землю поза межами населеного пункту (без згоди ОТГ). За це буде чітка кримінальна відповідальність – викинемо з кабінету».

   Урядове рішення сприятиме розвитку громад

   Завдяки ініціативі Уряду відтепер не чиновники, а самі громади прийматимуть рішення, які сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва, залученню інвестицій, суттєво збільшать надходження до місцевих бюджетів. Також децентралізація земельних відносин дозволить побороти проблему корупції в цій сфері. Рада громади сама визначає ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті.

   Скільки землі зможуть отримати в розпорядження об’єднані громади

   Минулого року бюджетні надходження об’єднаних громад від плати за землю зросли на 20% – до 1,4 млрд грн. Завдяки рішенню Уряду надходження зможуть суттєво збільшитись, адже у розпорядження об’єднаних територіальних громад може перейти до 7,2 млн га, з яких 2,5 млн га ще не розподілені між користувачами. Податкові надходження за використання земель, що знаходяться поза межами населених пунктів, можуть скласти до 10% бюджетних надходжень ОТГ.

   Чому об’єднані громади мають розпоряджатись землями за межами населених пунктів

   Наразі землями поза межами населених пунктів розпоряджається  Держгеокадастр. Суттєва частина цих земель здавалася в оренду за найменшою орендною платою – 1-3%, тобто за цінами, нижчими за ринкові, а об’єднані територіальні громади були повністю усунені від розпорядження такими земельними ділянками державної власності. Це збільшувало корупційні ризики, а громади недотримували кошти на свій розвиток. Органи місцевого самоврядування фактично мали вплив лише на 12% власних територій і були позбавлені можливостей ефективно планувати їх розвиток.

   Як збільшаться бюджети громад завдяки урядовому рішенню

   Завдяки більш широким можливостям органів місцевого самоврядування у частині розпорядження земельними масивами, орієнтовні обсяги додаткових надходжень до місцевих бюджетів від сплати за землю, за оцінками експертів, можуть зрости на 30-40% .

    

    

   ******************

   Онлайн-форум для старост стає майданчиком для обміну досвідом

   Упродовж перших трьох місяців функціонування онлайн-форуму на ньому зареєструвалися вже понад 130 старост з 22 областей України. Сподіваємося, що найближчим часом форум приверне увагу й старост Київської та Рівненської областей, представники яких поки що не стали його учасниками.

   «Форум розвивається, наповнюється актуальними питаннями. Здебільшого, вони стосуються проходження служби в органах місцевого самоврядування, особливостей виконання старостою окремих повноважень, прийому громадян, сприяння у вирішенні спорів тощо. Сподіваюся, надалі до відповідей на запитання більш активно долучатимуться самі учасники форуму. Важливо, щоб вони не лише отримували теоретичні знання та роз’яснення, а й обмінювалися між собою досвідом», - зазначив Олександр Врублевський, модератор форуму, експерт-консультант проекту DESPRO з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад.

   За його словами, надалі окрему увагу на форумі буде приділено розділу «АНАЛІТИКА», який регулярно наповнюватиметься матеріалами за результатами вивчення найбільш актуальних питань функціонування інституту старост в Україні.

   Також найближчим часом планується використати форум для обговорення законопроектів, які прямо чи побічно стосуються діяльності старост. «Врешті-решт, форум має бути не лише консультантом, але й майданчиком для вивчення думок його учасників з обговорюваних питань», - вважає Олександр Врублевський.

   Звертаємо увагу, що кожен зареєстрований учасник форуму має можливість як поставити нове запитання, так і уточнити «чуже» запитання, скориставшись опцією «Додати коментар». Чим більше учасників форуму буде долучено до обговорення винесених питань, тим більш повними будуть на них відповіді.

   Як відомо, в об’єднаних громадах загалом обрано більше 600 старост, ще понад 1700 осіб виконують обов’язки старост.

   Зареєструватися на форумі можна ТУТ

   Онлайн-форум для старост, виконуючих обов’язки старост та представників виконкомів об’єднаних територіальних громад, розроблений за ініціативи Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

    

   Прес-центр ініціативи «Децентралізація»

   +38 (066) 36-39-816

   http://decentralization.gov.ua

   www.facebook.com/decentralizationua

   decentralization@minregion.gov.ua

    

   *****************

   Прем'єр-міністр: Децентралізація залишається пріоритетом Уряду, на часі - посилення відповідальності регіонів

   Передача на місця повноважень та фінансових ресурсів, поглиблення децентралізації і розвиток регіонів є незмінними пріоритетами роботи Уряду України, і тепер на перший план виходять питання відповідальності місцевої влади за ефективне використання наданих ресурсів. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі зі Спеціальним посланником Уряду ФРН з питань реформування України у галузях урядування та децентралізації Георгом Мільбрадтом. Професор Мільбрадт приділяє велику увагу ходу реформ в Україні і надає важливу консультаційну допомогу в питаннях законодавчого забезпечення змін.

   «Питання децентралізації мають надважливе значення», - сказав Володимир Гройсман. Він підкреслив, що результати децентралізації – помітні. І зараз на порядку денному – питання управління землею громад, у тому числі землею поза межами населених пунктів, а також запровадження ефективних механізмів контролю і нагляду за діяльністю громад та відповідальністю їх керівництва.

   «Ми говоримо про спрощення об’єднання задля створення спроможних громад, – сказав Володимир Гройсман. – Ми знайшли механізми зміцнення спроможності, передали фінанси, але потрібна відповідальність. І тут потрібні ефективні механізми контролю. Тож я ставив би питання відповідальності та нагляду також в пріоритет законодавчого регулювання».

   У свою чергу професор Мільбрадт відзначив лідерство Уряду в цих процесах.

   Довідково

   Започаткована 2014 року реформа з децентралізації була і є одним з ключових напрямків роботи Кабінету Міністрів. За прогнозом, 2018 рік стане роком формування базового рівня місцевого самоврядування. Наразі в Україні працюють 665 ОТГ, 41 ОТГ очікують рішення ЦВК про призначення на їх території перших місцевих виборів.

   Фінансова децентралізація дозволила підсилити бюджети громад, що сприяло розвитку інфраструктури на місцях, розвитку освіти та системи охорони здоров’я. Так, за два роки – 2015-2017 років у партнерстві держави та громад реалізовано 4898 проектів розвитку.

   Наприкінці січня Кабінет Міністрів України знайшов оптимальне юридичне рішення і заявив про готовність вже з лютого розпочати процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам. Рішення буде оформлене дорученням Держгеокадастру відвести всю землю ОТГ. З лютого громади можуть планувати устрій своїх територій.

    

   Прем'єр-міністр: Децентралізація залишається пріоритетом Уряду, на часі - посилення відповідальності регіонів

    

   *****************************

    

   Прем'єр-міністр: З лютого починаємо процес передачі землі поза межами населених пунктів об'єднаним громадам у власність

   Кабінет Міністрів України знайшов оптимальне юридичне рішення і готовий вже з лютого розпочати процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об'єднаним територіальним громадам. Про це сказав Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

   "Об'єднані територіальні громади зараз управляють територіями в межах своїх населених пунктів. Але голови ОТГ ставлять питання аби землі за межами населених пунктів передати в управління, - сказав Глава Уряду. - Ми знайшли рішення. Я даю доручення Держгеокадастру відвести всю землю ОТГ".

   Прем'єр-міністр пояснив, що з лютого громади можуть планувати свої території.

   "З лютого починаємо процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність (громадам)", - наголосив Володимир Гройсман.

   Відео:

    

   **************************

   30 Січня 2018 

   Представники ОТГ Чернігівщини вчилися писати проекти місцевого розвитку

   Минулого тижня  в Чернігівському  Центрі розвитку місцевого самоврядування  за  підтримки  програми «U-LEAD з Європою» відбувся семінар на тему «Підготовка проектів місцевого розвитку, що здійснюватимуться за рахунок коштів державного бюджету». Учасники навчання — представники новостворених об'єднаних територіальних громад області.

   Учасники навчального семінару отримали інформацію про стратегії соціально-економічного розвитку, конкурс проектів Державного фонду регіонального розвитку, порядок та умови надання державної інфраструктурної субвенції ОТГ у 2018 році. Також опановували основи проектного менеджменту.

   — Як показує міжнародний досвід проектної діяльності, в більшості розвинених країн світу одним із завдань місцевого самоврядування є пошук зовнішніх альтернативних джерел фінансування, налагодження співпраці з донорськими та грантовими організаціями, фондами. Залучення зовнішніх коштів громадами дозволяє вирішити багато важливих та актуальних питань розвитку спроможності, — переконана директор Чернігівського центру розвитку місцевого самоврядування Ірина Кудрик.

   Заступник директора Департаменту економічного розвитку Чернігівської ОДА Олександра Хомик зауважила:

   — Підтримка проектів регіонального розвитку — один із пріоритетів державної політики. Цього року буде виділений значний ресурс на соціально-економічний розвиток територій — 5 мільярдів гривень, з Державного фонду регіонального розвитку — 6 мільярдів гривень. Але громадам важливо навчитися заробляти гроші самостійно із зовнішніх джерел, щоб бути незалежними та фінансово спроможними.

   Представники ОТГ працювали над практичними завданнями: заповнювали форму технічного завдання на інвестиційну програму або проект регіонального розвитку, що може реалізовуватися за кошти ДФРР, вчилися оцінювати проекти за визначеними критеріями. Завдяки роботі в групах представники громад напрацювали ідеї для співробітництва та реалізації у майбутньому спільних проектів.

    

    

   За матеріалами Чернігівського Центру
   розвитку місцевого самоврядування

    

   *************************

   Чернігівщина — серед лідерів децентралізації

   Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України здійснило черговий Моніторинг процесу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування. Відповідно до його результатів, за динамікою формування об’єднаних територіальних громад Чернігівська область посідає третю сходинку рейтингу. На сьогодні тут утворено 37 ОТГ, у які об’єдналися 297 громад з числа тих, що існували раніше.

   Загалом же в Україні протягом 2015 – 2017 років в результаті об’єднання 3118 громад вже сформувалися 665 ОТГ. На їх території проживає 5,7 мільйона жителів — 13,4% загальної кількості населення. У середньому по країні в одній ОТГ проживає понад 8,5 тисячі людей.

   У ході моніторингу було проаналізовано також зміни у фінансуванні громад, стан укладення договорів міжмуніципального співробітництва, хід децентралізації у сферах освіти та охорони здоров’я тощо.

   Детальніше з результатами моніторингу можна ознайомитись на сайті Мінрегіону.

    

   Департамент інформаційної діяльності та
   комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
   .

    

   ***********************

   Нову спецтехніку для проведення благоустрою територій закупили в Коропській ОТГ

   Два трактори МТЗ-82.1, навантажувач, поворотний відвал, захват для колод, ківш для сипучих матеріалів, тракторний причіп придбала Коропська об’єднана територіальна громада.

   Спецтехніку на суму 1,15 мільйона гривень закупили за кошти субвенції з державного бюджету на формування інфраструктури ОТГ.

   Придбані трактори та обладнання використовуватимуть для перевезення різних сипучих вантажів, обслуговування і розчищення від снігу та бруду доріг, завантаження та розвантаження лісу, землі, сипучих матеріалів, піддонів, вивозу сміття з господарських дворів до сміттєзвалищ, косіння обочин доріг, полів з сільськогосподарськими культурами тощо.

   – Нова техніка дозволить нам підтримувати порядок у громаді. Також ми плануємо з її допомогою надавати послуги місцевим підприємствам та населенню, а це означає додаткові надходження коштів до бюджету, – зазначив Сергій Мурашко, директор тутешнього комунального підприємства «Благоустрій».

   До речі, проблема благоустрою території є дуже актуальною для місцевої громади.

    

   За матеріалами Коропської ОТГ

   ******************************

   Внесено зміни до Бюджетного кодексу щодо добровільного приєднання територіальних громад

   Парламент законодавчо визначив, що право на перехід на прямі трансферти з державним бюджетом, крім визначених наразі міст обласного значення, районних бюджетів та бюджетів об’єднаних відповідно до Перспективного плану громад, мають також об’єднані відповідно до Закону територіальні громади, визнані у встановленому Законом порядку спроможними.  Зміни до ряду статей Бюджетного кодексу України внесла Верховна Рада України, прийнявши закон 7116 в четвер, 7 грудня. Про це повідомили в Мінрегіоні. 

   За словами Сергія Шаршова, директора департаменту місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону, зміни стосуються громад, приєднаних до вже об'єднаних територіальних громад. Він уточнив, що відповідні  зміни передбачалися законопроектом 4773, який перебував на розгляді Парламенту півтора року і був прийнятий лише у першому читанні.

   "В Україні чимало фактів приєднання до об'єднаних раніше громад. А питання їх перероходу на прямі міжбюджетні відносини не було законодавчо врегульовано. Сьогодні це нарешті сталося  - прийнято закон, який врахував і положення законопроекту 4773", - прокоментував Сергій Шаршов.

   Окрім того, що змінами до Бюджетного кодексу уточнено порядок формування та виконання місцевих бюджетів, міжбюджетних взаємовідносин між державним бюджетом та місцевими бюджетами, унормовано також питання зарахування до спеціального фонду місцевих бюджетів надходжень в рамках програм допомоги від урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ. Також перебачено, що повернення надміру утриманих (сплачених) сум ПДФО з відповідного бюджету здійснюватиметься за податковою адресою платника податку. Законом продовжено на 2018-2019 роки дію норми щодо зарахування 13,44 відсотка акцизного податку з виробленого в Україні пального та ввезеного на митну територію України пального до бюджетів місцевого самоврядування.

   Врегульовано і найбільш дискусійні питання:

   • виключено положення щодо передачі на місцеві положення пільг на оплату житлово-комунальних послуг та відновлено їх надання з державного бюджету за рахунок відповідної субсидії;
   • виключено положення про зміну розміру вилучення коштів з місцевих бюджетів до державного, а реверсна дотація врахована в доопрацьованому проекті державного бюджету на чинній основі із застосуванням 50%, а не 80% вилучення.

   ----------

                                                                                                                   29.11.2017

   В допомогу фінансистам ОТГ:

   зразки документів для розробки Інструкції з підготовки бюджетних запитів

   В допомогу працівникам фінансових служб органів місцевого самоврядування, зокрема новоутворених об’єднаних територіальних громад, розроблено зразки документів щодо розробки Інструкції з підготовки бюджетних запитів. Матеріали підготовлені експертами Групи фінансового моніторингу Центрального офісу реформ при Мінрегіоні (за підтримки програми U-LEAD з Європою та проекту SKL International).

   Про це повідомила Яніна Казюк, Координатор з фінансової децентралізації.

   Одним із етапів складання місцевих бюджетів є розробка, затвердження та доведення до головних розпорядників коштів Інструкції з підготовки бюджетних запитів, яка визначає механізм розрахунку показників проекту місцевого бюджету на плановий бюджетний рік та прогнозу на наступні за плановим два бюджетні періоди, а також встановлює порядки складання, розгляду та аналізу бюджетних запитів.

   З метою полегшення роботи працівникам фінансових служб органів місцевого самоврядування в процесі підготовки Інструкції та документу, яким вона затверджуватиметься, експертами підготовлено та пропонуються зразки таких документів у двох варіантах.

   Перший варіант підходить для тих органів місцевого самоврядування, у яких рішенням про місцевий бюджет визначено (або буде визначено) декілька головних розпорядників бюджетних коштів – самостійних структурних підрозділів ради – юридичних осіб, – в тому числі виокремлений фінансовий орган.

   Другий варіант можуть застосовувати об’єднані територіальні громади (зазвичай це сільські та селищні ради), у яких рішенням про місцевий бюджет визначено (або буде визначено) лише один головний розпорядник бюджетних коштів – юридична особа, до складу якої входять структурні підрозділи, які відповідно до покладених на них місцевою радою повноважень здійснюють діяльність у певних сферах.

   Експерти сподіваються, що дані матеріали допоможуть місцевим радам, особливо новоутвореним об’єднаним територіальним громадам, розробити та затвердити власні Інструкції з підготовки бюджетних запитів, забезпечити якісне виконання організаційного етапу складання місцевих бюджетів та своєчасно  їх затвердити.

   Інструкція з підготовки бюджетних запитів ТУТ.

   Довідка

   Відповідно до підпункту 9 статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит – документ, підготовлений головним розпорядником коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для його діяльності на наступні бюджетні періоди. На основі бюджетних запитів формується проект місцевого бюджету.

   Пунктом 3 статті 75 Бюджетного кодексу України передбачено, що місцеві фінансові органи згідно з типовими формами бюджетних запитів та з урахуванням особливостей складання проектів місцевих бюджетів забезпечують розробку та доведення до головних розпорядників бюджетних коштів Інструкції з підготовки бюджетних запитів.

   Типові форми бюджетних запитів для місцевих бюджетів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 17.07.2015 № 648 «Про затвердження типових форм бюджетних запитів формування місцевих бюджетів» (у редакції наказу міністерства фінансів України від 30.09.2016 № 861).

   Відповідно до останніх змін, внесених до зазначеного наказу, із шести затверджених форм бюджетних запитів для формування місцевих бюджетів за програмно-цільовим методом, у тому числі бюджетів об’єднаних територіальних громад, використовуються перші три форми (дивись додаток до Інструкції).

   Загальні підходи до підготовки Інструкції визначені у наказі Міністерства фінансів України від 06.06.2012 № 687 «Про затвердження Інструкції з підготовки бюджетних запитів».

   -------------------------------------                                       

                                                                                                         29.11.2017

   Володимир Гройсман під час Міжнародного саміту мерів: Мета всіх змін в державі - надати громадянам нову якість життя

   Ключова ідея всіх змін, які сьогодні відбуваються в державі, - надання громадянам нової якості життя, коли українські міста стають комфортними, державні та місцеві ресурси використовуються ефективно, а люди мають роботу, дохід та упевненість у завтрашньому дні. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час Міжнародного саміту мерів, присвяченого темі муніципальних інновацій. 

   Глава Уряду підкреслив, що одним з головних інструментів досягнення цілі стала децентралізація – передача повноважень та ресурсів на місця та стимулювання об’єднання громад.

   «Той шлях, який ми обрали, є вірним. В подальші роки ми побачимо успіх громад», - підкреслив Володимир Гройсман.

   Він звернув увагу, що успіх напряму залежить від компетентності місцевої влади та її залучення до всіх процесів. Саме тому, сьогодні потрібно давати відповідь на питання навіщо  на місця передали гроші та повноваження. І ця відповідь, впевнений Глава Уряду, очевидна.

   «Міста мають бути комфортними для мешканців. Ця теза є ключовою, - сказав Володимир Гройсман. – У нас на порядку денному зміни у всіх сферах життя. І нам треба дати нову якість життя… Ніхто в Україні не дасть знищити місцевого самоврядування, ніхто не зупинить процесів децентралізації. Але міста повинні бути ефективними».

   Довідково

   Міжнародний саміт мерів (IMS) заснований у 2016 році як платформа для обміну досвідом між лідерами місцевого самоврядування та фахівцями місцевого розвитку світового рівня. Захід проходить вдруге і дає змогу обговорити сучасні тенденції у розвитку міст, інновації, презентувати найкращий міжнародний і місцевий досвід міського управління та поділитися історіями успіху українських міст у різних сферах. Цього року серед гостей заходу - понад 100 градоначальників, а також представники місцевого самоврядування Канади, Ізраїлю, Словаччини, Бразилії, Швеції, Великої Британії та Нідерландів.

   Саміт працює в декількох напрямках – презентації новацій, обговорення проблематики містобудівництва, спеціальні воркшопи, а також екскурсії на технологічні майданчики Києва.

   «Інвестиції & Децентралізація»: громади Чернігівщини навчали бути успішними

   Створення ОТГ у розпалі. Громади Чернігівщини, оцінивши здобутки першопрохідців реформи, стали дещо сміливішими. Кожен усвідомлює — підтримка від держави є, і вона суттєва, однак час вчитися заробляти самостійно.

   Одне з джерел розвитку — інвестиції. Саме про те, як представити свою ОТГ якомога вигідніше, де шукати інвесторів та що їм пропонувати, говорили на Регіональному форумі «Інвестиції & Децентралізація». 

   Організатори: Чернігівська обласна державна адміністрація та Чернігівський відокремлений підрозділ установи «Центр розвитку місцевого самоврядування». Участь у заході беруть представники Мінрегіону та Мінекономрозвитку, посольств, а також місцеві владці та очільники громад.

   Учасники спілкувалися за 4 напрямами:

   - децентралізація, тенденції регіонального розвитку, нові можливості для забезпечення спроможності громад. Обмін досвідом та демонстрація кращих практик розвитку місцевого самоврядування;

   - смарт-спеціалізація громади та формування комфортного середовища для інвестора;

   - можливості залучення коштів державних програм та позабюджетних ресурсів для реалізації проектів розвитку громад;

   - лідерство, ініціативність та кваліфіковане кадрове забезпечення в громадах — умова зростання.

   Пряма мова

   Валерій Куліч, голова ОДА: Діюча досі, радянська, модель управління – існуючий поділ на райони, зокрема – не відповідає сучасним умовам і потребам Чернігівщини – стримує розвиток територій. Опорою ж для розвитку регіону є спроможні громади. А інвестори, в свою чергу, є опорою розвитку цих громад.
   Чернігівщина – серед лідерів за темпами спроможних об’єднань. 16 з 30 ОТГ вже зараз ефективно працюють у форматі прямих міжбюджетних відносин. Цей Форум – майданчик здобуття нових додаткових можливостей, для того, щоб ділитися досвідом та презентувати себе», – Валерій Куліч, голова Чернігівської ОДА на Регіональному форумі «Інвестиції & Децентралізація».

    

   Лілія Попова, начальник відділу Мінрегіону України: Чернігівщина досить потужно заявила про себе у процесі децентралізації. Вертіївську, Парафіївську, Макіївську, Корюківську, Кіптівську громади беруть за приклад. Все частіше для пілотних ініціатив обирають саме Чернігівську область. Однак працювати ще є над чим. Зокрема варто звернути увагу на вдосконалення навичок написання проектних заявок для вітчизняних та іноземних грантів.

    

    

   Роман Жатко, радник з економічних питань Посольства Словаччини в Україні: Сьогодні у залі є представники Міжнародного трейд-клубу. Мета його діяльності — інформування іноземних дипломатів про економічний, експортний, науково-технічний потенціал усієї України. Нам цікаво працювати не лише зі столицею чи обласними центрами, а й невеликими населеними пунктами, що мають бажання розвиватися.

    

    

   Ірина Кудрик, директор Чернігівського Центру розвитку місцевого самоврядування: Власне, у кожного є свої здобутки, але найбільше залучених зовнішніх ресурсів і інвестицій, мабуть, в Кіптівській громаді. Кілька міжнародних проектів реалізувалося саме в цій громаді. Важливо, аби всі, хто задіяний у процесі децентралізації, комунікували один з одним. Робимо одну справу.

    

    

   Володимир Кучма, Кіптівський сільський голова: Ми були першопрохідцями зі створення ЦНАПУ. Перед нами часто зачиняли двері. Зараз же їдуть з усієї України переймати досвід.  

    

    

    

   Євгеній Радовенюк, головний виконавчий директор ТОВ «Баришівська зернова компанія»: Великих інвесторів цікавить комплексний підхід. Шукайте можливості запропонувати бізнесу якомога більше саме на вашій території. Чим більшу додану вартість продукції зможе отримати підприємець, тим більше коштів він вкладатиме.

    

    

    

   Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
   з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

   -------------------------------------------

   16 листопада 2017

   Парламент підтримав законопроект, важливий для планування просторового розвитку об’єднаних громад

   16 листопада Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект «Про внесення змін до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (№ 6403), який дає можливість громадам формувати плани своїх територій і визначати функціональне призначення кожної земельної ділянки як в межах, так і за межами населених пунктів.

   Сьогодні питання розробки документації з просторового планування для об’єднаних територіальних громад, до складу яких входять різні населені пункти (від 2 до 50 населених пунктів), залишається неврегульованим. Об’єднані громади не можуть розробляти та затверджувати єдину містобудівну документації для всієї своєї території.

   Законопроект забезпечує ОТГ єдиною документацією з просторового планування - планом об’єднаної територіальної громади. Також він розширює повноваження об’єднаних громад щодо регулювання забудови територій, та створює механізм врахування громадських інтересів при розробці та затвердженні містобудівної документації.

   Перелік усіх законопроектів, необхідних для прискорення децентралізації, є ТУТ

   -------------------------------------------------------------

   14 листопада 2017

   Прискорюємо децентралізацію: термінове завдання для Парламенту

   У найближчий четвер, 16 листопада, до розгляду у Верховній Раді України вкотре заплановані законопроекти, необхідні для прискорення децентралізації. На прийняття цих законів чекають сотні об’єднаних територіальних громад і тисячі громад, які ще в процесі об’єднання.

   З дев’яти необхідних законопроектів, перелік яких є тут, народні депутати планують розглянути поки що лише чотири.

   Законопроекти, необхідні для формування спроможних територіальних громад:

   №4773 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо добровільного приєднання територіальних громад)». Забезпечить фінансування об’єднаних територіальних громад, які визнані за рішенням Уряду спроможними, а також територіальних громад, які приєдналися до спроможних ОТГ.

   №6466 «Про внесення змін до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо добровільного приєднання територіальних громад сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення». Розблокує процес формування спроможних територіальних громад навколо міст обласного значення. Прирівняє територіальні громади міст обласного значення до спроможних об’єднаних територіальних громад та запровадить механізм добровільного приєднання громад до міст.

   Законопроект, необхідний для забезпечення повсюдності місцевого самоврядування та просторового планування:

   №6403 «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Неврегульованим залишається питання розробки документації з просторового планування для об’єднаних територіальних громад, до складу яких входять різні населені пункти (від 2 до 50 населених пунктів). Зараз об’єднані територіальні громади не можуть розробляти та затверджувати єдину містобудівну документації для всієї території громад.

   Законопроект забезпечує об’єднані територіальні громади єдиною документацією з просторового планування - планом об’єднаної територіальної громади. Також розширює повноваження об’єднаних громад щодо регулювання забудови територій, та створює механізм врахування громадських інтересів при розробленні та затвердженні містобудівної документації.

   Законопроект, необхідний для розширення повноважень органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами:

   №7118 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління земельними ресурсами в межах території об'єднаних територіальних громад». Повноваження органів місцевого самоврядування з управління земельними ресурсами не поширюються на землі за межами населених пунктів в межах однієї територіальної громади. Законопроект розширює повноваження органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин, наділяє сільські, селищні, міські ради об’єднаних територіальних громад повноваженнями розпоряджатись землями в межах території відповідних територіальних громад, у тому числі поза межами населених пунктів.

   -----------------------------------------------------------------------------------

   14 листопада 2017

   Глава Уряду міським головам: Треба змінити підходи до управління державою і почати розвивати власний потенціал

   Підходи до управління державою в Україні мають бути змінені в бік розвитку власного потенціалу і поступової відмови від зовнішньої підтримки. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час участі в загальних зборах Асоціації міст України. 

   Він підкреслив, що практика «походів з протягнутою рукою» у пошуках джерел фінансування  має відходити у минуле.

   «Нам треба змінити підходи! Маємо відкрити можливості розвитку національної економіки, - сказав Володимир Гройсман. – Розвиток економіки на місцях має стати пріоритетом».

   Прем’єр-міністр підкреслив, що в цьому контексті багато інструментів надала децентралізація. Разом з тим одного лише перекладання ресурсів – замало. «Потрібно направляти кошти на підвищення якості життя людей та зростання національної економіки. Інакше так і будемо ходити по світу з протягнутою рукою», - зазначив Володимир Гройсман.

   Він сказав, що на центральному рівні необхідні зміни запроваджуються. Йдеться про багато ініціатив – від фундаментальних перетворень у соціальній сфері до покращання умов ведення бізнесу та законодавчого забезпечення розвитку підприємництва.

   "Треба також, щоб і місцеві ради створили прозорі умови ведення бізнесу і підприємництва, а правоохоронні органи перестали чинити тиск на бізнес, - сказав Володимир Гройсман. - Ми говоримо по 3% зростання ВВП, а це 400 млрд грн продукції, це робочі місця, ваші місцеві бюджети. Причому зростання можемо збільшити на 5% і більше та поступово переходити на зовсім інший рівень взаємовідносин".

   Глава Уряду закликав міських голів міст "говорити не про гроші, а про економіку" – про детінізацію зарплат, створення робочих  місць, якісну освіту, будівництво садочків, шкіл тощо.

   "Переконаний, що наприкінці 2018 року ми будемо підбивати реальні підсумки роботи", - підкреслив Прем'єр-міністр.

   -----------------------------------------------------------------------

   10.11.2017

   Нове законодавство у земельній сфері ліквідує «смотрящих» у цій галузі та дозволить розширити повноваження громад – Президент

   Президент Петро Порошенко переконаний, що нове законодавство у земельній сфері має запровадити цивілізовані відносини у цій сфері. Відповідні законодавчі ініціативи розглядатимуться сьогодні на засіданні Національної ради реформ, повідомив Глава держави.

   «Ще один великий Закон – Закон про протидію земельному рейдерству, про зміну функцій кадастру і передачу повноважень місцевим бюджетам щодо розпорядження землею», - повідомив Глава держави під час виступу на зустріч з новообраними керівниками об’єднаних територіальних громад та депутатами.

   «Ліквідується інститут «смотрящих», не треба буде нічого погоджувати у Києві. Права у вас і відповідальність – у вас. Руйнуються всі схеми, коли громаді нічого не надходить, державі нічого не надходить, а ділки обробляють, продають за кеш і, таким чином, забезпечується лише збагачення», - наголосив Петро Порошенко.

   «У вас влада і у вас гроші», - підкреслив Президент.

   Глава держави також зазначив, що сьогодні на засіданні Нацради реформ  розглядатимуться ще кілька важливих питань. Зокрема, проект Закону про дипломатичну службу. «Для захисту ще однієї потужної армії – армії українських дипломатів, які забезпечують світову солідарність з Україною», - зауважив він

   Також Міністерство юстиції разом з Урядом та Президентом запропонує членам Нацради реформ розглянути проект Закону про захист юридичних прав громадян України.

   ----------------------------------------------------

   25.10.2017

   Прем'єр-міністр - мерам міст: Давайте разом будувати сильну країну

   Сильну державу формують сильні регіони, які завдяки реформі децентралізації отримали значні адміністративні та фінансові повноваження і тепер мають навчитися ефективно використовувати та примножувати цей ресурс для розвитку регіональної економіки та економіки держави. Про це сказав Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час зустрічі з керівництвом та членами Асоціації міст України.

   «Ми прийняли низку важливих рішень, які дозволили передати на місця частину державного ресурсу. Зараз проходимо шлях збалансування видатків, доходів і повноважень», - сказав Володимир Гройсман.

   Він зазначив, що нові дитячі садки, утеплені школи, відновлені дороги тощо – це доказ ефективності децентралізації. Більшість регіональних проектів, які роками чекали на фінансування, сьогодні стають реальністю.

   Разом з тим, видатки мають бути компенсовані доходами. Примножити їх можна двома шляхами – або запозичити кошти, або опрацювати можливість відкриття нових виробництв, створення нових робочих місць, а відтак збільшити обсяг податкових надходжень, передусім ПДФО, який на 60% потрапляє до місцевих бюджетів. Цей шлях – найбільш прийнятний, адже він дозволяє на регіональному рівні ефективно впроваджувати ініціативи з реформи освіти, медицини, енергоефективності, з будівництва доріг, а також вирішувати накопичені за минулі роки проблеми, серед яких – погашення комунальних боргів, організація пільгових перевезень громадян тощо.

   «Давайте разом будувати серйозну, сильну, комфортну країну. Без місцевої влади зробити це неможливо. Ми партнери, і я зацікавлений у вашому успіху. Ваш успіх – це успіх держави", - сказав Володимир Гройсман.

   --------------------------------------------

   Глава держави: Децентралізація – одна з найрезультативніших реформ

   Президент Петро Порошенко наголошує, що децентралізація в Україні подолала скептичні настрої на місцях і довела свою ефективність для розвитку місцевих громад.

   «Із реформ, безумовно, і ми тут можемо всі підтвердити, що однією з найголовніших і найрезультативніших є децентралізація. За три роки її впровадження власні доходи місцевих бюджетів зросли приблизно в два з половиною рази», - сказав Петро Порошенко під час виступу на шостому засіданні Ради регіонального розвитку.

   За його словами, є ще більш узагальнюючий показник прогресу цієї реформи. «В середині минулого десятиліття, коли я працював головою відповідного парламентського комітету, частка місцевих кошторисів з трансфертами у зведеному бюджеті складала менше 30%. В 2015 році, коли ми започаткували програму децентралізації, вона була вже 45%. Цього року її частка є 49,3%. Ми наблизилися до показника 50х50. Це означає, що незабаром місцеві бюджети будуть перевищувати бюджет державний», - заначив він.

   Президент підкреслив: «Це є найяскравіша характеристика, чим є децентралізація насправді. Передані права, гроші, повноваження. Але я хотів би, щоб не забували про відповідальність».

   Глава держави наголосив на важливості простежити за тим, аби вигоду від децентралізації отримали громадяни по всій країні. «Її мають відчути не лише в містах-мільйонниках, столиці, але й в обласних центрах та інших великих містах, бо зараз на депозитах лежить майже 15 мільярдів гривень. Але дуже важливо, щоб цю вигоду отримали і у віддалених містечках та селах», - зауважив він.

   Президент додав, що відповідь на це питання знаходиться у площині подолання нерівномірності нарощення доходної частини місцевих бюджетів, а головне – у продовженні створення об’єднаних територіальних громад. 3118 сіл та селищ вже згуртувалися у 665 більших та фінансово спроможних громад.

   Петро Порошенко нагадав про засідання Ради регіонального розвитку у 2015 році, коли спільно умовляли йти в об’єднані громади. «Всі нас питали, а чи буде цей процес добровільний, чи не будуть ні на кого тиснути, чи погодяться люди, чи буде надана їм можливість залишатися на старих рейках? Звичайно, що буде добровільно. Але люди самі «винесуть» , якщо громада, місцева влада буде фінансово неспроможна. І досвід першопрохідців, як на мене, є найкращою агітацією, аби за ними без жодних вагань прямували інші», - зазначив він.

   За словами Президента, об’єднані громади автоматично отримують у своє розпорядження 60% від податку на доходи громадян. «Це моментально призвело до двократного, а подекуди й істотно більшого стрибка їхніх власних надходжень. І зараз батога непотрібно, коли такі пряники пропонують», - додав він.

   «Очевидно, що істотно зростає суспільна вага голів громад і відповідних рад, а це потребує і дуже особливо відповідального ставлення селян до виборів органів місцевого самоврядування громад. Це у Верховній Раді без говорунів ніяк, бо ж сама назва «парламент» походить від дієслова «говорити». А в сільських радах потрібні добрі ґазди, здатні раціонально розпорядитися тими новими можливостями, які зараз дає їм децентралізація», - також наголосив Президент.

   Повний Виступ Президента України на шостому засіданні Ради регіонального розвитку є ТУТ

   ----------------------------------------

   Розпочав роботу онлайн-форум для старост об’єднаних громад

   На сайті «Децентралізація влади» розпочав роботу онлайн-форум для сільських старост об’єднаних громад, розроблений за ініціативи Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

   «Староста – важливий учасник процесу розвитку місцевого самоврядування, бо є найближчим до людей представником влади, її обличчям. Отже він повинен мати відповіді на більшість запитань мешканців, знати, як відстояти їхні інтереси. Якнайшвидше отримати необхідний досвід і знання можливо лише за умови постійної і швидкої комунікації з колегами та експертами. Саме для цього ми ініціювали створення такого інструменту. І, звичайно, цей онлайн-форум має бути в рамках головного інформаційного майданчика децентралізації», - сказала Марина Бриль, експерт проекту DESPRO з підтримки національної політики.

   Модератором форуму є експерт-консультант проекту DESPRO з питань діяльності старост та співробітництва територіальних громад Олександр Врублевський.

   «Спілкуючись зі старостами, я бачу, що вони потребують більше інформації, мають купу запитань і не завжди знають, до кого звернутися за роз’ясненнями та рекомендаціями. Важливим є те, що більшість старост сьогодні мають доступ до мережі Інтернет, а отже є технічно готовими спілкуватися онлайн. Цей форум ми намагалися зробити максимально простим, зрозумілим і доступним, а тому я впевнений, що розібратися старостам буде зовсім нескладно», - наголосив Олександр Врублевський.

   На онлайн-форумі вже створено головні теми для обговорення. Перелік тем поступово буде розширюватися.

   «Усі зареєстровані на онлайн-форумі старости матимуть можливість поставити модератору запитання та оперативно отримати на нього відповідь, а також їх уточнювати та коментувати. Поруч з цим можна бути «зав’язувати» дискусію з проблемних питань, які потребують законодавчого та/чи методичного вирішення. Також значний обсяг інформації можна буде отримати з переписки колег та експертів. Читати запитання і відповіді на них зможуть усі охочі, а ось ставити запитання, ділитися досвідом чи коментувати дописи учасників форуму зможуть лише зареєстровані користувачі: старости або в.о. старост в об’єднаних громадах», - пояснив Олександр Врублевський.

   Зареєструватися на Форумі старост можна тут: forum.decentralization.gov.ua/

   Нагадаємо, в Україні вже створено 413 об’єднаних громад, де загалом обрано близько 600 старост, ще більше 1700 осіб виконують обов’язки старост.

   -----------------------------------------------------------

   94% коштів державної субвенції об’єднані громади вже розподілили між проектами розвитку інфраструктури

   Станом на 12 жовтня комісія при Мінрегіоні погодила 1787 інфраструктурних проектів об’єднаних громад, які будуть реалізовані до кінця цього року за кошти відповідної державної субвенції. Загальна вартість погоджених проектів складає 1,42 млрд грн або 94% від запланованих коштів субвенції на розвиток інфраструктури ОТГ на 2017 рік.

   З 366 ОТГ, які цього року отримують інфраструктурну субвенцію, проекти подали вже 360 громад.

   За даними Мінрегіону, усі кошти субвенції розподілили об’єднані громади Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Львівської, Харківської та Чернівецької областей.

   Більше 90 % коштів розподілили об’єднані громади Донецької, Вінницької, Миколаївської (по 1% залишку коштів), Чернігівської (2%), Кіровоградської (3%), Дніпропетровської, Житомирської, Хмельницької, Черкаської (по 4%), Рівненської, Тернопільської (по 7%), Волинської (8%) та Херсонської ( 9% залишку) областей.

   Майже третину коштів субвенції усе ще не розподілили ОТГ Одеської області (залишок 32%).

   Жодної заявки досі не надходило від об’єднаних громад Київської області. Для них держава передбачила більше 6 млн грн субвенції на розвиток інфраструктури.

   6 об’єднаних громад, які ще не подавали проектів на розгляд Комісії:

   • Лихівська (Дніпропетровська обл.),
   • Чижівська (Житомирська обл.),
   • Калитянська та Пісківська (Київська обл.),
   • Недогарківська, Новоаврамівська (Полтавська обл.),

   Як повідомлялося, держава надає підтримку об’єднаним територіальним громадам, зокрема у питаннях відновлення та розбудови інфраструктури їх територій. Для цього у Державному бюджеті на 2017 рік передбачено 1,5 млрд грн. Ці кошти спрямують на розвиток інфраструктури 366 об’єднаних громад, створених у 2015-2016 роках.

   Питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад врегульовано постановою Кабінету Міністрів України № 200 від 16 березня 2016 року.

   --------------------------------------------------

   Уряд виділив 1,7 млрд грн на проекти соціально-економічного розвитку регіонів

   Кабінет Міністрів України виділив 1,7 млрд грн на реалізацію більше тисячі проектів соціально-економічного розвитку в різних областях країни. Відповідне рішення ухвалене під час засідання Уряду в середу, 27 вересня.

   Документ, серед іншого, передбачає фінансування обхідної дороги Дніпра, добудови перинатального центру в Луцьку, реконструкції водоканалу Хмельницького. «Йдеться про весь комплекс соціально-економічного розвитку територій. Маємо надію, що цими ресурсами місцева влада скористається і зможе якісно реалізувати ці проекти за прозорими тендерами і зрозумілими цінами», – сказав Глава Уряду Володимир Гройсман. Він додав, що більшість проектів будуть втілені ще цього року.

   --------------------------------

   22.09.2019

   У 2018 році державна підтримка регіонального розвитку складе 10 млрд гривень - проект бюджету

   У наступному році з Державного бюджету Державному фонду регіонального розвитку буде виділено 8,1 млрд гривень. Ще 1,9 млрд гривень складе субвенція на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад.  Це передбачено проектом Державного бюджету України на 2018 рік.

   У цілому ресурс місцевих бюджетів на 2018 рік складе 520,72 млрд гривень. Прогнозний обсяг доходів місцевих бюджетів визначено у сумі 250,38 млрд гривень.

   Обсяг міжбюджетних трансфертів, що надаються з Державного бюджету місцевим бюджетам, передбачено у сумі 278, 996 млрд гривень.

   Кабінет Міністрів зареєстрував у Парламенті законопроект 15 вересня, як передбачає бюджетне законодавство.

   -------------------------------------------

   11.09.2017

   Маємо зробити максимум задля прискорення розвитку медицини на селі – Глава держави

   Держава має докласти максимум зусиль для поліпшення рівня медицини на селі і прискорення реалізації відповідної програми, переконаний Президент Петро Порошенко.

   «Значною, важливою складовою частиною медичної реформи є ситуація з рівнем забезпечення медичними послугами на селі», - наголосив Глава держави під час наради з питань розвитку сільської медицини.

   Він зазначив, що Україна є не лише однією з найбільших за площею країн Європи, а й країною, де найбільша частина населення проживає у сільській місцевості – 33%. «Третина українського народу проживає у сільській місцевості», - зауважив Петро Порошенко.

   При цьому, Президент підкреслив, що рівень медичних послуг є абсолютно незадовільним.

   «Поточний стан – він жахливий. Лише 17% фельдшерсько-акушерських пунктів і амбулаторій забезпечені транспортом. Не вистачає обладнання, ліків, в значній частині фельдшерсько-акушерських пунктів немає медичного персоналу. Ми платимо дуже дорогу ціну за уповільнення реформування медицини», - наголосив він.

   Зважаючи на жахливий стан справ у медичній галузі в сільській місцевості, за дорученням Глави держави й була розроблена програма реформи сільської медицини. Ця програма, на переконання Президента, «дає сучасні відповіді на виклики, які існують зараз перед державою».

   Серед новацій, які пропонується запровадити – телемедицина, повідомив Президент. За його словами в кожному ФАПі, амбулаторії будуть створені умови, аби медичний працівник зміг зробити якісне обстеження пацієнта та отримати консультацію від своїх колег з району чи більш кваліфікованих профільних лікарів. «Буде проведений широкополосний Інтернет. Медичний працівник, який буде мати мотивацію там працювати, матиме доступ для того, щоб отримати консультацію найкращого фахівця», - сказав Петро Порошенко.

   За його словами, також сімейний лікар на рівні району, матиме можливість дати направлення, рекомендувати або зробити запит на консультацію фахівців вищої категорії – професорів, щоб зберегти ту «золоту годину», яка має надзвичайне значення для пацієнтів при багатьох захворюваннях.

   «Буде обладнано мінімальним пакетом для проведення лабораторних досліджень для того, щоб консультант приймав рішення базуючись на об’єктивній інформації, яка буде в його розпорядженні. Зможемо зробити все, щоб надати першу медичну допомогу», - додав Глава держави, висловивши переконання, що це сучасні технології, які ми не маємо права не застосовувати.

   Президент повідомив, що під час його міжнародних візитів серед питань, які обговорювались з лідерами європейських держав, були і питання успішного досвіду застосування такого принципу роботи та надання медичної допомоги громадянам. Він зазначив, що отримав запевнення у реальній підтримці і допомозі запровадження таких технологій в нашій державі. «Ми говорили з Президентом Світового банку під час мого візиту у Вашингтон. Я сподіваюсь, що до кінця року він буде в Україні, і це буде окрема програма – підтримки телемедицини на селі в Україні», - зауважив Петро Порошенко.

   Крім того, Глава держави повідомив, що має намір звернутися до Кабінету Міністрів та Верховної Ради, передбачити фінансування цієї програми у бюджеті на наступний рік. «Ми можемо все зробити швидко. І я буду просити Уряд і народних депутатів врахувати видатки на цю програму і в бюджеті 2018 року», - сказав він.

   Також, на переконання Петра Порошенка, цілком справедливим і правильним буде спрямування частини награбованих коштів, вилучених Генеральної прокуратурою у представників колишньої влади, на розвиток медичної галузі у сільській місцевості. «Значну частину спрямувати саме на розвиток цієї програми – як разових інвестицій, так і у вигляді субвенцій», - сказав Петро Порошенко.

   Президент подякував лікарям, своїй команді, урядовцям та представника Міністерства охорони здоров’я за дуже ефективну і конструктивну роботу, яка спрямована на запровадження сучасних технологій на селі. Він зазначив,  що програма, так само, як і медична реформа загалом, також відкрита для повного і детального обговорення.

   «Маємо зробити максимум для того, щоб прискорити запровадження цієї програми», - сказав Глава держави, зазначивши, що для цього має бути запроваджений широкополосний Інтернет, запроваджений 4G-зв'язок, встановлене необхідне обладнання, проведені необхідні будівельні роботи, а також добре вмотивовані лікарі в сільській місцевості та фахівці, які надаватимуть консультації дистанційно.

   «І головне – для мешканця села ця послуга має бути безкоштовною. Це принципово. Держава має можливість захистити громадянина», - додав Президент

   .--------------------------------

    

   Для ОТГ і про ОТГ

   «Плани – ніщо, планування – все», –  саме цей вислів відомого американського військового Дуайта Ейзенхауера як ніколи актуальний у реалізації реформи децентралізації.

   Об’єднання територіальних громад, як сам процес, потроху відходить на другий план. Адже його запущено і вже не зупинити. Втім, далеко не всі громади поки зрозуміли, що робити з отриманими повноваженнями і як виконувати зобов’язання.

   З історії питання

   Наразі Чернігівщина третя в рейтингу областей за формуванням об’єднаних територіальних громад. 

   Читати також: Область реформується: ділимося досвідом з іншими країнами

   В області вже функціонує 19 об’єднаних територіальних громад. 16 з яких, в цьому році мають прямі міжбюджетні відносини.

   У поточному році вже прийняли рішення про об’єднання та чекають призначення перших виборів місцеві ради, що утворять ще 15 ОТГ .

   Таким чином процес об’єднання пройшли 272 місцеві рада з 569.

   ОТГ області різні як за чисельністю населення, так і за площею. Так, на Чернігівщині є найменша за кількістю жителів громада України – Макіївська (1600 осіб), та ОТГ, площа якої повністю покриває територію адміністративного району – Сновська.

    

   Про гроші

   За підсумками 2016 року, 5 громад (які об’єдналися у 2015 та вже мали прямі міжбюджетні відносини) перевиконали бюджет. Обсяг їх власних доходів зріс у 4,5 рази.

   Приємний бонус для них — 31 мільйон гривень субвенції з держбюджету на формування інфраструктури.

   Найбільше коштів громади направили на оплату капітальних ремонтів, будівництво, встановлення вуличного освітлення. Купували й техніку та транспорт.

   Варто зауважити, що проекти громад Чернігівщини як приклад історій успіху увійшли до збірки Асоціації міст України.

    

   Цьогоріч на 16 ОТГ теж очікує потужна субвенція.

   Читати також: Проекти ОТГ мають бути узгодженні зі стратегією розвитку області

   До слова, місцеві бюджети Чернігівщини за січень-липень поповнилися на 2 691,9 мільйона гривень. Зокрема загальний фонд отримав більше двох мільярдів, понад чотириста мільйонів — спеціальний.

   Порівняно з аналогічним періодом минулого року доходи збільшилися майже на 42%. Найбільшу частку надходжень складає податок на доходи фізичних осіб.

   Найбільше фактичних надходжень станом на 1 липня цього року серед ОТГ Чернігівщини має Корюківська громада — понад 32 мільйони, найменше —— Макіївська (1,7 мільйона).

   Державний фонд регіонального розвитку (ДФРР) теж може стати донором проектів ОТГ. 

   Допомогти громадам можуть і в фінансуванні природоохоронних заходів.

   Податковим кодексом України встановлено, що екологічний податок — загальнодержавний обов’язковий платіж — є головним джерелом надходжень до фондів охорони навколишнього природного середовища.

   За останні роки в законодавстві суттєво змінився розподіл коштів екологічного податку між бюджетами всіх рівнів: наразі чверть коштів надходить саме до місцевих бюджетів, 50% — до обласної скарбниці.

   Як не повністю, то частково, чимало ініціатив громад зможуть профінансувати міжнародні гранти.

   Читати також: Представники ОТГ освоюють проектний менеджмент

   Точка зору

    

   Леонід Сахневич, перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації: Сьогодні ОТГ реконструюють садочки, школи і це добре, адже громади розвиваються. Однак все, що робиться, повинно мати додану вартість. До того ж,варто враховувати, що ОТГ — частина району та області, тож всі дії мають «вписуватися» у Стратегію розвитку Чернігівщини.

    

    

    

   Микола Силенко, регіональний консультант з бюджетних питань в Асоціації міст України: Для того, щоб розумно розподіляти кошти, ОТГ треба мати стратегію розвитку або хоча б середньостроковий план на 3-5 років. При створенні цього документу варто максимально врахувати думку жителів, бізнесу, експертів тощо. Кошти першочергово розподіляти на стратегічні напрямки, а вже потім на інші цілі.
   Наразі можу оцінювати тільки перші 5 громад, інші поки не пропрацювали й року. От, до прикладу, Парафіївка вклала кошти в енергозбереження, тим самим зменшила витрати на енергоносії в майбутньому. Виважено до витрат підійшла Вертіївка, побудувавши дорогу, а це — зміцнення інфраструктури та відкриття маршруту Ніжин—Вертіївка. Працюють у цій ОТГ і над розвитком туризму.

    

    

   Голова Корюківської ОТГ Ратан Ахмедов: На сьогодні в селах у нас роботи більше, ніж у місті. Наводимо порядок зі сміттєзвалищами, налагоджуємо вивіз непотребу. Тобто те, чого не бачило село, – сьогодні є.  У нас власних надходжень 50 мільйонів. Із них 30 мільйонів – це ПДФО, 20 – місцеві податки, земля, єдиний податок, екологічний податок і так далі. Відтак, громада має певний ресурс для того, аби фінансувати самостійно невеликі проекти.

    

    

    

   Валентин Потеруха, заступник голови Батуринської ОТГ: Батуринська ОТГ окреслила для себе першочергові напрями роботи. Наразі маємо за мету усі бюджетні установи зробити енергоефективними: уже впорядковано дитячий садочок, на черзі – школа. Це не лише зміна вікон та дверей, а й реконструкція систем опалення. Ставку робимо і на розвиток туризму. Адже Батурину є що показати. Працюємо над створенням інформаційного центру, який би розповсюджуватиме відомості про перлини громади.

    

   На злобу дня

   Успіх децентралізації залежить від швидкої адаптації законодавства під потреби об’єднаних громад. Зокрема у частині планування бюджету та розмежування територій.

   Наразі є потреба і в створенні ефективного механізму нагляду за законністю рішень органів місцевого самоврядування.

   Де шукати відповіді на питання про децентралізацію: список корисних посилань.

   -         Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

   -         Децентралізація влади

   -         Асоціація міст України

   -         Всеукраїнська асоціація сілких та селищних рад

   -         Чернігівська облдержадміністрація

   -         otg.cn.ua

   Департамент інформаційної діяльності
   та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації 


   Оновлено перспективний план формування ОТГ на Чернігівщині

   Сьогодні, 9 серпня, на засіданні Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження, що уточнює перспективний план формування територій громад Чернігівської області. Про це повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко.

    

    

    

    

    

   Відповідно до внесених змін уточнюється склад Борзнянської, Козелецької, Куликівської та Менської об'єднаних громад. Також перспективний план доповнюється Плисківською та Калинівською громадами. Новобасанська і Бобровицька поки не внесені через судові процеси.

   Довідково. На Чернігівщині створено 19 об’єднаних територіальних громад. Наразі ще 13 ОТГ чекають на вибори.

   Читати такожНа 24,9 мільярда більше по Україні і на 794,5 мільйона на Чернігівщині — результати фінансової децентралізації

   Децентралізація влади триває: в області вже функціонує 19 ОТГ

    

   За інформацією прес-служби
   Віце-прем’єр-міністра України Геннадія Зубка

    


   Субвенція з держбюджету розподілена: 84,8 мільйона гривень отримають ОТГ, створені у 2015-2016 роках

   Об’єднані територіальні громади вже другий рік поспіль отримують підтримку Уряду для розвитку своїх територій.

   П’ять ОТГ Чернігівщини, які першими пройшли процес створення ще у 2015 році, вже у 2016-му використали 31 мільйон гривень субвенції з держбюджету на формування інфраструктури.

   Так, Деснянська ОТГ реалізувала 18 проектів (на суму майже 11,4 мільйона гривень), Кіптівська — 9 (понад 5,3 мільйона гривень), Вертіївська — 7 (6 мільйонів), Парафіївська — 5 (майже 6 мільйонів), Макіївська — 4 проекти (майже 2,3 мільйона). Таким чином, за рахунок коштів з держбюджету в цих громадах покращено стан ряду дошкільних начальних закладів та шкіл, закладів культури та медицини. Також відремонтовано частину доріг комунального значення, проведено вуличне освітлення, в одному з населених пунктів підведено газ. Крім того, в Макіївській громаді розпочато роботи по перебудові приміщень під пожежне депо.

   Читати також: Область реформується: ділимося досвідом з іншими країнами

   І як показав час, ці громади залишаються у сфері уваги Уряду. Підтвердження цьому — вони знову в переліку ОТГ, які гарантовано отримають державні кошти на реалізацію найбільш життєво необхідних проектів і у 2017 році. Відповідна постанова Кабміну затверджена 7 червня цього року.

   Відрадно, що список ОТГ, які матимуть державну фінансову підтримку, розширився до 16 громад. Ті, хто вчасно зважили всі плюси об’єднання і переваги децентралізації та створили ОТГ минулого року, тепер також отримають субвенцію з держбюджету. Загальна сума коштів для Чернігівської області — 84,8 мільйона гривень. Всього ж Урядом для ОТГ передбачено 1,5 мільярда гривень.

   Варто зауважити, що принцип розподілу коштів не змінено — їх розмір для кожної ОТГ розраховується відповідно до її площі та кількості населення.

   Громади мають можливість використати субвенцію з держбюджету на модернізацію ЦНАПів, реконструкцію, переобладнання чи перепрофілювання приміщень бюджетних установ (при цьому обов’язкова вимога — застосування енергоефективних технологій). Кошти можуть бути спрямовані також на будівництво та ремонти доріг комунальної власності, закупівлю транспортних засобів — як для підвезення дітей до навчальних закладів, так і спеціальної рятувальної техніки та транспорту для лікувальних закладів. За держкошти можна осучаснити об’єкти водопостачання та водовідведення, вирішувати питання зі сміттєзвалищами. І це далеко не повний перелік всіх можливих проектів, на реалізацію яких передбачені кошти державної субвенції.

   Тож тепер виконкоми ОТГ, які ввійшли до Розподілу у 2017 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад, найближчим часом мають визначитися, на які першочергові інфраструктурні проекти використають кошти, аби забезпечити поступовий розвиток громад та покращити добробут людей. До речі, проекти мають відповідати плану соціально-економічного розвитку ОТГ та пройти погодження комісії Мінрегіону.

   Для інших територій області це — предметний приклад, як варто не зволікати з добровільним об’єднанням, а використовувати його переваги для потреб власних громад.

    

   Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
   з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

   _______________________________________________________________

   Результат децентралізації вимірюється якістю, а не кількістю громад

   — Кожна реформа потребує своїх виконавців та їх глибокого розуміння суті реформування. Без цього будь-яка реформа, навіть найліпше підготовлена. приречена на провал, — зазначає виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик.

   Одна з головних трансформацій в українському суспільно-політичному устрої стосується реформи місцевого самоврядування. Найбільше колізій виникає навколо об’єднання громад.

   Адже рішення про створення нової «суспільної родини» має ґрунтуватися на її можливості себе «прогодувати» надалі.

   Якщо від початку до цього союзу вступати «без приданого», то наживати його буде ой як не легко, або ж навіть і не можливо.

   Формувати об’єднану територіальну громаду (ОТГ) варто навколо одного чи кількох самодостатніх, спроможних сіл чи селищ.

   Спроможною ж громадою вважається та, яка сама заробляє на вирішення питань місцевого значення. Для цього потрібні не лише джерела наповнення бюджету, а й інфраструктурні та кадрові ресурси.

   Усі додаткові можливості, що з’являться у ОТГ (60% податку на доходи фізичних осіб, медична та освітня субвенції, право розпоряджатися землями та території громади та інше) можуть не врятувати її, якщо вона від початку не матиме внутрішніх резервів.

   Адже надмірна частина ресурсів у таких громадах і надалі витрачатиметься на утримання управлінського апарату, а на реалізацію серйозних проектів коштів не вистачатиме.

   На щастя, Чернігівщина може похвалитися якісним функціонуванням п’яти громад, які вже мають перші результати вдалих ініціатив.

   Дві ОТГ, за сприяння Чернігівської міської громадської організації “Юридична клініка “Бона Менте”, днями відвідали сільські голови з кількох районів області.

   Парафіївська громада (Ічнянський район) першого вересня запросить малечу та юнь до відремонтованих освітніх закладів. Цьогоріч у названій громаді проведено капітальні ремонти у двох ЗОШ та трьох ДНЗ. Варто зауважити, що роботи велися у закладах трьох сіл, а не лише у центрі громади.

   — Парафіївська селищна та Іваницька сільська ради і раніше жили гарно. Втім, із проведенням децентралізації можливості значно зросли. Тепер ми можемо «підтягувати» й інші населенні пункти громади, — зазначає голова Парафіївської ОТГ Валентина Карпенко.

   Вертіївська громада, що на Ніжинщині, уже завершує капітальний ремонт п’яти доріг комунальної власності. За кошти громади змінили вікна у дитячому садку.

   У планах на наступний рік: спорудження будинку культури та облаштування сміттєзвалища.

   Кошти обидві громади не лише отримали у вигляді дотацій та преференцій від держави, а й заробили самотужки.

   Детальніше про виконання бюджетів читайте за посиланням.

   Прокоментував хід реформи на Чернігівщині і перший заступник голови ОДА Леонід Сахневич:

   — Законодавство передбачає створення саме спроможних громад. Для визначення таких необхідно провести якісний фінансово-економічний аналіз. Це дозволить зрозуміти механізм повноцінного функціонування ОТГ надалі.

   На жаль, далеко не всі усвідомлюють, що кількісний показник у цій реформі не головний. Децентралізацію варто проводити насамперед якісно.

   Тому перед наданням експертного висновку про об'єднання, структурні підрозділи облдержадміністрації вивчають ситуацію на місцях, щоб переконатися в доступності усіх необхідних послуг для населення надалі.

    

   Департамент інформаційної діяльностіта комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА

   ***********************************

   Семінар-нарада з питань об’єднання громад

   Згідно Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» на сьогодні в Чернігівській області вже офіційно зареєстровані чотири об'єднані громади: Деснянська, Кіптівська, Вертіївська та Макіївська. Вивчається можливість створення об’єднаних громад Батуринської та Березнянської.

   У Коропському районі на разі існує два варіанти проведення адміністративно-територіальної реформи: 1) один район – одна громада; 2) дві громади – Коропська і Понорницька.

   З цього приводу в райдержадміністрації 13 липня 2016 року відбулася семінар-нарада з головами сільських та селищних рад. На зустріч з представниками місцевого самоврядування прибули виконавчий директор Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Федір Фесюн, регіональний консультант з правових питань Асоціації міст України Дмитрій Іванов, регіональний консультант з комунікацій Асоціації міст України Вероніка Рибак, начальник управління фінансів невиробничої сфери департаменту фінансів Чернігівської обласної державної адміністрації Світлана Демиденко та начальник відділу адміністративно-територіального розвитку департаменту з ЖКГ Чернігівської обласної державної адміністрації Вікторія Довгаль.

   Відкрив семінар-нараду голова районної державної адміністрації Володимир Куніцин. Участь у заході також взяли заступник голови РДА Валентина Саволєй, заступник голови районної ради Віктор Дворецький та депутати обласної ради Микола Мисник і Володимир Селянський. У ході семінар-наради були обговорені питання розвитку об'єднаних територіальних громад області.

   Очільник району звернув увагу присутніх, що механізм децентралізації вже запущений і невідворотній, а тому потрібно серйозно підходити до цього питання, зважуючи всі плюси і мінуси. «Ця реформа складна та довготривала, але занадто затягувати теж не варто, бо там де довго вичікують, втрачають не тільки час, а й перспективу в майбутньому», - зазначив Володимир Куніцин.

   Щодо перспектив та переваг, які будуть у об’єднаних громад, проінформував Федір Фесюн. По питанню активізації проектного менеджменту в громадах доповів Дмитрій Іванов. Світлана Демиденко проаналізувала, на скільки відсотків зростуть доходи громад у 1-му та 2-му варіантах проведення адміністративно-територіальної реформи. А Вікторія Довгаль наголосила на своєчасному внесенні змін до перспективного плану відповідних територій.

   До сільських та селищних голів також звернувся заступник голови районної ради Віктор Дворецький: «Треба розуміти, що краще об’єднати ресурси і можливості й мати реальні шанси на поліпшення якості життя, розвиток інфраструктури, створення робочих місць, розвиток підприємництва, формування достатнього бюджету, а завдяки цьому — покращення соціальної сфери, або залишатися слабкими, не маючи достатніх податкових надходжень та додаткових можливостей».

   Сектор інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю РДА

   *********************************

    

   Семінар-нарада з питань щодо нововведень до Закону України «Про державну службу» та децентралізації органів влади

   15 квітня 2016 року голова райдержадміністрації Володимир Куніцин взяв участь у семінар-нараді з головами і секретарями сільських, селищних рад, профспілковими лідерами районних, первинних профорганізацій галузевих профспілок бюджетної сфери Коропського району.

   Провів захід голова обкому Профспілки працівників державних установ Микола Петренко.

   У семінар нараді також взяли участь заступник голови обкому Профспілки працівників державних установ Марія Бойправ, заступник директора департаменту фінансів облдержадміністрації Любов Жукова, заступник директора Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та місцевого самоврядування Петро Підгайний, регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України Микола Силенко, юрист навчально-методичного центру Федерації профспілок області Володимир Ковальчук, завідуюча відділом соціального правового захисту і економічних питань Федерації профспілок області Тамара Назіна, голова районної ради Михайло Мазуренко, заступник голови РДА Валентина Саволєй, заступник голови районної ради Віктор Дворецький, керівники і працівники структурних підрозділів райдержадміністрації та районної ради, представники ЗМІ.

   В ході семінару були розглянуті наступні питання:

   - про оплату праці державних службовців та працівників органів місцевого самоврядування відповідно до вимог чинного законодавства України;

   - про децентралізацію органів влади. Переваги та проблеми у процесі об'єднання територіальних громад;

   - про застосування основних положень Закону України «Про державну службу». Основні засади реформування державної служби та служби в органах місцевого самоврядування;

   - про роль та місце первинних профспілкових організацій при укладанні колективних договорів на підприємствах, в установах, організаціях та забезпечення контролю за їх виконанням;

   - про захист прав працівників при звільненні з ініціативи роботодавця, у зв'язку зі скороченням чисельності, ліквідацією організації, установи. Відстоювання соціальних прав та інтересів членів профспілки у відповідності до чинного законодавства.

   Представники профспілок ознайомили учасників семінар-наради з роботою Федерації профспілок України і обкому Профспілки працівників держустанов над проектом Генеральної угоди і проблемами у її прийнятті, проінформували щодо прийнятих і очікуваних нововведень до законів України «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування», розповіли про ведення діалогу з Урядом щодо підвищення заробітних плат державним службовцям і посадовим особам місцевого самоврядування. В ході обговорення у присутніх виникло ряд запитань щодо практичного застосування діючого законодавства, на які доповідачі дали вичерпні відповіді.

   Жваве обговорення в учасників семінар-наради викликало питання децентралізації органів влади та наповнення бюджетів об’єднаних територіальних громад. Микола Силенко в ході спілкування з сільськими та селищними головами зазначив, що на сьогодні в Україні вже створено 159 об’єднаних територіальних громад, з них 5 - у Чернігівській області, для формування і покращення інфраструктури цих громад було спрямовано 31, 6 млн. гривень субвенції. І щоб переконатися в ефективності даної адміністративно-територіальної реформи, варто відвідати ці громади особисто.

   Завершуючи семінар-нараду, було вирішено організувати поїздку представників місцевого самоврядування до новостворених об’єднаних територіальних громад, щоб вивчити процес адміністративно-територіальної реформи на конкретних прикладах.

   Сектор інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю РДА

   **************************

    

   Реформа з об’єднання громад на Чернігівщині: перші кроки

   Перші успіхи і проблемні питання впровадження реформи місцевого самоврядування обговорювались в облдержадміністрації 27 липня під час брифінгу «Як триває процес об’єднання територіальних громад Чернігівщини».

   За словами директора Офісу реформ у Чернігівській області Ярослава Жиденка, на сьогодні до облдержадміністрації на перевірку подано шість рішень про об’єднання. Найбільш активними громадами області виявилися Кіптівська та Деснянська (Козелецький район), Вертіївська та Григоро-Іванівська (Ніжинський район), Парафіївська (Ічнянський район) та Макіївська (Носівський район). У разі отримання позитивного висновку, вони матимуть можливість перейти до наступного етапу об’єднання — передачі цих рішень до обласної ради.

   Процедуру об’єднання ініціювали ще 12 громад області. А свої пропозиції про співпрацю вони надали суміжним населеним пунктам.

   Чернігівщина після ухвалення обласною радою проекту Перспективного плану формування територій громад має можливість отримати 101 мільйон гривень з Державного фонду регіонального розвитку, — азначив Ярослав Жиденко.

   Він також зауважив, що після затвердження в обласній раді проект Плану об’єднання 81 громади було подано на розгляд Кабміну. Урядовими експертами попередньо погоджено утворення лише 43 спроможних територіальних об’єднання. Такий показник, на думку директора Офісу реформ, не повинен нікого лякати. Адже територіальна реформа — процес поступовий.

   У свою чергу, експерт Офісу реформ Микола Силенко повідомив, що на початку їхньої роботи спілкування відбувалося переважно з керівництвом районів та населених пунктів. У міру поширення інформації про реформу до цього процесу почали долучатися безпосередньо жителі громад. Люди розуміють, що адміністративний устрій має змінитися. І тому зараз ініціативу з об’єднання нерідко проявляють самі громадяни.

   Приклад та досвід функціонування перших громад має стати позитивним сигналом для тих, хто досі хоче жити за старими правилами, — підкреслив Микола Силенко. На його думку, найбільший опір об’єднанню чинять структури, які будуть ліквідовуватись або реформуватись. У людей виникають певні побоювання, зокрема пересторога щодо можливого закриття шкіл та ФАПів, необхідності далеко їхати за довідками тощо.

   Експерти Офісу реформ пояснили, що замість сільського голови, люди обиратимуть старосту, який видаватиме всі необхідні довідки. А вирішувати долю шкіл, лікарень та адміністративних будинків будуть обрані самими жителями депутати ради громад.

   Роботу Офіс реформ має закінчити 5 вересня. Проте, скоріше за все, він ще на деякий час продовжить інформаційно-роз’яснювальну кампанію.

   Ярослав Жиденко повідомив, що незабаром має запрацювати Інтернет-ресурс «Reformy.cn.ua». На ньому буде розміщено інтерактивну карту об’єднаних громад області, інформацію щодо роботи експертів Офісу. Також громадяни зможуть обмінятися своїми напрацюваннями та думками.

   А поки що, у разі необхідності, всі зацікавлені можуть звернутися до представництва Офісу реформ у Чернігівській області за телефоном: (0462) 67-50-85.

   Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації

    

   ***********************************

    

   Прийняття перспективного плану об’єднання територіальних громад, відкриває фінансування для регіону — Геннадій Зубко

    

   В Україні сьогодні проводиться ключова реформа — децентралізація та передача повноважень на місця. Ми маємо розуміти, що прийняття перспективного плану об’єднання територіальних громад дозволяє відкрити фінансування регіону. У Державному фонді регіонального розвитку для Чернігівщини на цей рік передбачено 101 мільйон гривень. Тепер від депутатів обласної ради залежатиме, чи отримає область ці кошти, чи реалізовуватимуться цьогоріч проекти з енергозбереження, будівництва, і взагалі, чи залишиться регіон інвестиційно-привабливим, — наголосив Віце-прем’єр-міністр України — Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко 5 червня, під час спілкування з представниками ЗМІ.

   У продовження теми урядовець зазначив, що громади об’єднуються добровільно для того, щоб стати більшими, міцнішими, а головне спроможними вирішувати наболілі питання. Адже на сьогодні переважна більшість сільських громад є дотаційними і не можуть вирішити всі проблемні питання на їх території. У Чернігова і області загалом є шанс, потрібно лише зробить один крок — затвердити план.

   Ми повинні розуміти, що сьогодні все в наших руках. Ні міністр, ні віце-прем’єр, не вирішує куди витрачати кошти місцевого бюджету. Ви сьогодні господарі в своєму краї, тож користуйтесь цією нагодою – прийміть перспективний план об’єднання територіальних громад, — закликав Геннадій Зубко.

   Відповідаючи на запитання хто з урядовців ще приїде до Чернігова, Віце-прем’єр-міністр підкреслив:– Мені дуже хочеться щоб наступним приїхав до області інвестор. Запевняю, що Уряд для цього створить усі можливі умови.

   Поцікавились журналісти у Геннадія Зубка і про ситуацію навколо створення ОСББ. Адже у Чернігові процес створення цих об’єднань триває досить повільно. Причина, за словами посадовця, полягає не в особливості Чернігова, а недосконалому законодавстві, яке діяло до цього часу. На сьогодні вже введено новий закон про створення ОСББ. Найближчим часом очікується прийняття законопроекту про житлово-комунальні послуги, в якому буде чітко визначено — де межа послуг виконавця і де починається відповідальність споживача. Це дасть поштовх населенню до створення ОСББ і їх кількість лише зростатиме.

   Не оминув Міністр регіонального розвитку і тематики підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, зауваживши: — Нові тарифи це вимога часу. На сьогодні система субсидій працює у напрямку допомоги тим, хто цього потребує. З іншого боку, міністерство впроваджує енергоефективні заходи для того, щоб зменшити енергоспоживання.

   Держава, за його інформацією, компенсуватиме громадянам, ОСББ від 30 до 40% вартості матеріалів, які придбані для проведення термомодернізації будинків, встановлення індивідуальних теплових пунктів тощо. Але дуже важливо, щоб ініціатива щодо проведення заходів з енергозбереження виходила від населення.

   Щодо справедливості ціни на газ для бюджетних установ, Геннадій Зубко зазначив: — Дитячі садочки, школи, лікарні завжди платили найвищу — комерційну ціну.

   Тому, на його переконання, механізм коли енергосервісні компанії економитимуть енергоносії для бюджетних установ, є єдиним і правильним виходом на сьогодні.

    

    

   Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації

    

   *******************************************

    

   План формування територій громад був обговорений на засіданні робочої групи

    

   4 червня відбулося засідання робочої групи з підготовки перспективного плану формування територій громад Коропського району.

   У ній взяли участь в.о. голови райдержадміністрації Андрій Пацюк, голова районної ради Михайло Мазуренко, директор Офісу реформ з питань впровадження реформ у сфері місцевого самоврядування, децентралізації повноважень органів виконавчої влади в Чернігівській області Ярослав Жиденко, заступник директора Департаменту житлово-комунального господарства, регіонального розвитку та інфраструктури Чернігівської облдержадміністрації Сергій Ситник, депутати Чернігівської обласної ради Михайло Півень та Олександр Нерета, помічник-консультант народного депутата Анатолія Євлахова Катерина Четверик, сільські та селищні голови, керівники структурних підрозділів районної державної адміністрації та районних служб.

   На розгляд винесли питання про підготовку проекту перспективного плану формування територій громад Коропського району. В.о. голови райдержадміністрації Андрій Пацюк відкрив засідання та проінформував присутніх щодо можливих майбутніх змін в адміністративно-територіальному устрої району.

   «Для мене інтереси місцевого населення – понад усе. А тому перспективний план формування територій громад має бути соціально та економічно обґрунтованим, добре виваженим, щоб мінімізувати незручності для населення»,- запевнив Андрій Пацюк.

   Директор Офісу реформ Ярослав Жиденко розповів про перспективи децентралізації влади. За його інформацією, територіальні громади після об’єднання, перш за все, отримають фінансові переваги — 60% від ПДФО, 100% податку на нерухомість та землю залишатимуться на місцях. Укрупнені об’єднання матимуть можливість отримувати кошти на реалізацію різних інфраструктурних проектів та залучати допомогу від країн ЄС.

   У результаті цього процесу в області має утворитись, в залежності від фінансової спроможності, від 60-ти до 80-ти територіальних громад. Тому на даному етапі, за словами керівника чернігівського відділу, дуже важливим напрямком діяльності офісу є інформування влади на місцях та заохочення громади проявляти ініціативу у вирішенні питання з ким вони хочуть об’єднатись.

   В.о. голови райдержадміністрації Андрій Пацюк представив на розгляд варіанти можливого розподілу району на територіальні громади.

    

    

    

   Всі бажаючі висловили своє бачення щодо проведення реформ та об’єднання громад. До спільних міркувань і обговорень долучилися обласні депутати Михайло Півень та Олександр Нерета, а також представниця від народного депутата Катерина Четверик.

   В ході обговорення учасники заходу попередньо зупинилися на плані розподілу району на дві громади - Коропську і Понорницьку, але сільські та селищні голови запропонували спочатку провести у кожному селі загальні збори та узгодити це з населенням, а вже потім формувати перспективний план.

   Всі побажання та пропозиції учасників засідання взяли на замітку керівники району та представники Офісу реформ.

    

    

   Сектор інформаційної діяльності на комунікацій з громадськістю

    

   *****************************************

   Засідання робочої групи з питань організаційного забезпечення

   об’єднань територіальних громад

    

   В.о. голови райдержадміністрації Геннадій Дроздов провів засідання робочої групи з питань організаційного забезпечення об’єднань територіальних громад.

   До складу робочої групи увійшли представники районної державної адміністрації, районної ради, депутати районної ради, сільські, селищні голови. Розпочинаючи засідання, в.о. голови райдержадміністрації Геннадій Дроздов сказав, що територіальні громади об’єднувати доцільно, оскільки вони таким чином матимуть значно більше повноважень, можливостей для поліпшення якості життя, розвитку інфраструктури, формування достатнього бюджету.

   Про фінансові переваги об’єднання територіальних громад присутніх інформувала начальник фінансового управління райдержадміністрації Наталія Басанець. Вона акцентувала, що передумовою об’єднання територіальних громад має бути принцип економічної ефективності, в об’єднаній територіальній громаді має бути не менше 5 тисяч жителів, а також ця громада повинна забезпечити утримання усіх установ і закладів, що функціонують на її території. Також було наголошено, що чинне законодавство передбачає надання для бюджетів об’єднаних громад освітньої субвенції. При цьому, об’єднані громади отримають право вільно розпоряджатися коштами для утримання середньої освіти та упорядковувати мережу установ освіти у межах новоутворених рад за рахунок коштів субвенції. Поряд з цим було зазначено, що органи місцевого самоврядування об’єднаних громад отримають також право на здійснення видатків на утримання дошкільної і позашкільної освіти та культури. Додаткові ресурси на базовому рівні очікуються також від скорочення адміністративних витрат на утримання апаратів малонаселених сільських рад.

   В ході засідання комісії були обговорені як позитивні, так і можливі негативні наслідки укрупнення територіальних громад. Свою думку висловили голова районної ради Михайло Мазуренко, селищний голова Петро Василець.

   Підводячі підсумки, в.о. голови районної державної адміністрації Геннадій Дроздов рекомендував сільським, селищним головам подати свої пропозиції щодо об’єднання громад та наголосив на необхідності проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи, широкого громадського обговорення на загальних зборах громадян за місцем проживання, в трудових колективах і на зустрічах депутатів місцевих рад з виборцями.

   Узагальнені пропозиції територіальних громад щодо їх добровільного об’єднання будуть надані обласній державній адміністрації та обласній раді.

    

    

    

   Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

   Засідання "круглого столу"на тему:

   «Реформування територіального управління в Україні»

   5 березня за участю керівництва райдержадміністрації, районної ради, органів місцевого самоврядування, членів Громадської ради при райдержадміністрації відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Реформування територіального управління в Україні».

   В ході засідання за "круглим столом" розглянуто:

   - основні положення Закону України від 05 лютого 2015 року № 157-VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад»;

   - основні позиції фінансової та податкової децентралізації;

   - принципи та форми співробітництва територіальних громад, основні засади добровільного об'єднання територіальних громад, питання адміністративно-територіального устрою.

   Розпочинаючи засідання, заступник голови райдержадміністрації Андрій Пацюк сказав: «Сьогодні дуже важливо, щоб при прийнятті низки структурованих законодавчих актів з децентралізації влади враховувалися інтереси різних верств населення, громадських об’єднань і організацій, підприємств різних форм власності та гілок влади в Україні, що в свою чергу повинно вирішити проблемні питання розвитку сільських громад, реалізації перспектив формування економіки сільських територій.

   Запропонований напрям та реформа повинні змінити існуючу систему місцевого самоврядування, яка на сьогодні не задовольняє потреби суспільства…». Учасники “круглого столу” підтримали в цілому проект змін до Конституції України, розроблений Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Присутні висловили думку, що проект змін до Конституції України забезпечить основу для ухвалення нормативно-правових актів, необхідних для реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади.

   Також учасники “круглого столу” висловили сподівання, що в процесі удосконалення системи державного управління та місцевого самоврядування відбудеться покращення забезпечення духовних, економічних, соціальних, політичних та інших потреб людини.

    

    

   Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

   Засади та основні напрями реформування територіальної організації влади

   та децентралізації фінансів

   Такою була тема семінару-тренінгу, який провели представники центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, що відбувся 8 квітня.

   Участь у семінарі взяли в.о. голови райдержадміністрації Геннадій Дроздов, голова районної ради Михайло Мазуренко та їх заступники. Тренінг проводили для селищних, сільських голів, керівників районних установ та організацій.

   Очільник району Геннадій Дроздов відкрив семінарське заняття та надав слово директору Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій Володимиру Бойку.

   Директор Центру прочитав присутнім лекцію під назвою «Світовий досвід територіального управління та його реформування», та проінформував присутніх про реформи територіального управління в Україні згідно Закону України «Про співробітництво територіальних громад».

   Вдовенко Юрій, консультант з питань реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, ознайомив присутніх з основними принципами фіскальної децентралізації влади.

    

    

   Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації

   "Перспективні плани формування територій громад

   розробляються відкрито – це принципова позиція,"

   - В’ячеслав Негода

   Перспективні плани формування територій громад областей мають розроблятися Облдержадміністраціями відкрито та з максимальним залученням усіх учасників реформи: представників громадськості, органів місцевого самоврядування, експертів всеукраїнських профільних асоціацій, депутатів місцевих рад та народних депутатів від областей. Про це сказав заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода під час online-наради Мінрегіону, Асоціації районних та обласних рад за сприяння Асоціації міст України з представниками облдержадміністрацій щодо процесу розроблення проектів перспективних планів формування територій громад, стану функціонування регіональних офісів реформ, плану заходів та завдань щодо посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи.

   Сьогодні головне завдання полягає не втому, щоб за будь-яку ціну встигнути розробити перспективні плани до якоїсь конкретної дати, а в тому, щоб реформа була правильно сприйнята тими, заради кого вона робиться, тобто мешканцями кожного населеного пункту, кожної області країни, — підкреслив В’ячеслав Негода.

   За його словами, ситуація дійсно складається таким чином, що задля успішності реформи сформувати спроможні громади бажано до місцевих виборів.

   Але це не означає, що перспективні плани будуть розроблятися закрито, без інформування громадськості, обговорень та консультацій. Відкритість - це принципова позиція, - зазначив він.

   Заступник Міністра порадив керівництву облдержадміністрацій активізувати роботу, в тому числі і за допомогою експертів Офісів реформ, щодо проведення масштабної інформаційно-роз’яснювальної роботи серед представників місцевого самоврядування та населення.

   Ми хочемо бачити оперативне висвітлення кожного кроку щодо розробки та затвердження перспективних планів не лише на офіційних інформаційних ресурсах Облдержадміністрацій, а й у широкому колі регіональних ЗМІ, — сказав В’ячеслав Негода.

   Заступник Міністра анонсував також проведення 14-15 травня в Мінрегіоні навчального семінару «Практичні аспекти децентралізації та формування дієздатних громад», на який запрошено по два представники від кожної області, які надалі братимуть активну участь у проведені інформаційно-роз’яснювальної роботи в своєму регіоні.

   Як повідомлялося, в Україні стартував процес об’єднання громад і розпочали роботу Офіси реформ, які надаватимуть організаційну, консультативну, інформаційну допомогу облдержадміністраціям у питаннях створення територіальної основи місцевого самоврядування на базовому рівні.

    

   Графічну частину проекту Перспективного плану

   виконуватиме профільний інститут

    

   Графічну частину проекту Перспективного плану формування територій громад областей виконуватиме Науково-дослідний інститут геодезії і картографії на основі інформації, наданої облдержадміністраціями. Про це поінформувала заступник директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади - начальник відділу з питань територіальної організації влади Мінрегіону Людмила Даменцова під час online-наради Мінрегіону, Асоціації районних та обласних рад і Асоціації міст України з представниками облдержадміністрацій та регіональних офісів реформ щодо процесу розроблення проектів перспективних планів формування територій громад, стану функціонування регіональних офісів реформ, плану заходів та завдань щодо посилення інформаційно-роз’яснювальної роботи.

   Згідно з Методикою формування спроможних територіальних громад, проект перспективного плану розробляється в електронному та паперовому вигляді та включає графічну частину, що відображає межі спроможних територіальних громад, їхні потенційні адміністративні центри та всі населені пункти, які увійшли до їх складу, а також паспорти спроможних територіальних громад. Наразі існує домовленість Мінрегіону з Науково-дослідним інститутом геодезії і картографії про те, що всю технічну роботу щодо графічної частини проекту перспективного плану виконуватиме Науково-дослідний інститут геодезії і картографії, - повідомила Людмила Даменцова.

   За її словами, вихідними даними для розробки Інститутом графічної частини проекту перспективного плану буде інформація, надана облдержадміністраціями (робочими групами), а саме: назви спроможних (об’єднаних) територіальних громад; коди КОАТУУ на назви населених пунктів – адміністративних центрів спроможних територіальних громад; коди КОАТУУ та назви існуючих сільських, селищних, міських рад, які входять до території об’єднаної громади.

   Таким чином ми сформуємо єдиний підхід до підготовки та внесення на розгляд Уряду проекту Перспективного плану формування територій громад областей. Відповідного листа Мінрегіон вже надіслав до облдержадміністрацій, - зазначила Людмила Даменцова.

    

   За інформацією Мінрегіону

    

   07.05.2015

   Практичні аспекти розробки проекту перспективного плану

   формування спроможних територіальних громад

    

   Про формування спроможних територіальних громад йшлося під час одноденного семінару для керівників апаратів райдержадміністрацій, керуючих справами виконавчих апаратів міських рад Чернігова, Ніжина, Прилук, Новгород-Сіверського, організованого Центром перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів. Захід проведено 7 травня 2015 р. на виконання статті 11 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та відповідного доручення голови обласної державної адміністрації Валерія Куліча. Участь у відкритті семінару взяли керівник та фахівці Офісу реформ в області Ярослав Жиденко, Євген Помеленко, Микола Силенко та директор Центру, кандидат історичних наук Володимир Бойко.

   Насамперед керівники апаратів райдержадміністрацій, керуючі справами виконавчих апаратів Чернігівської, Ніжинської, Прилуцької, Новгород-Сіверської міських рад ознайомилися з порядком дій щодо формування територіальних громад відповідно до методики, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 року № 214.

   У процесі подальшої роботи у форматі зустрічі за «круглим столом» та ділової гри учасники семінару опановували окремі аспекти з підготовки проектів перспективних планів формування спроможних територіальних громад: ведення фінансових розрахунків, робота з картами, організація інформаційної кампанії з громадськістю та складання паспорту спроможної територіальної громади.

   Усі учасники семінару отримали відповідні методичні матеріали з вищезазначених тем.

    

   В області розробляється перспективний план об'єднання територіальних громад

    

   В Україні розпочато процес реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Це передбачає досягнення стійкого економічного ефекту за умови гармонізації пріоритетів влади та громади.

   У рамках Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», а також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики формування спроможних територіальних громад», Мінрегіоном та Асоціацією міст України в усіх областях держави створені «Офіси реформ». До складу кожного з них входить керівник та чотири експерти.

   6 травня в облдержадміністрації відбулась презентація Чернігівського відділення офісу. Як розповів його керівник Ярослав Жиденко, основна мета діяльності — розробка перспективного плану створення спроможних об’єднань територіальних громад. Згідно з методикою формування територіальних одиниць, громади самостійно або через відповідні органи місцевого самоврядування мають забезпечити належний рівень надання послуг. Зокрема, у сфері освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального господарства тощо. План матиме рекомендаціний характер. До початку червня його буде винесено на розгляд обласної ради, після чого він має бути поданий на затвердження до КМУ.

   За інформацією Ярослава Жиденка, територіальні громади після об’єднання, перш за все, отримають фінансові переваги — 60% від ПДФО, 100% податку на нерухомість та землю залишатимуться на місцях. Укрупнені об’єднання матимуть можливість отримувати кошти на реалізацію різних інфраструктурних проектів та залучати допомогу від країн ЄС. У результаті цього процесу в області має утворитись, в залежності від фінансової спроможності, від 60-ти до 80-ти територіальних громад.

   Тому на даному етапі, за словами керівника чернігівського відділу, дуже важливим напрямком діяльності офісу є інформування влади на місцях та заохочення громади проявляти ініціативу у вирішенні питання з ким вони хочуть об’єднатись.

   Про свою діяльність офіс інформуватиме громадськість на сторінках офіційного веб-сайту обласної державної адміністрації, де вже створено рубрику «Офіс реформ» та розміщено методичні і довідкові матеріали.

    

    

    

   Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації

   **********************************************

   Засідання робочої групи з питань організаційного забезпечення об’єднань територіальних громад

   В.о. голови райдержадміністрації Геннадій Дроздов провів засідання робочої групи з питань організаційного забезпечення об’єднань територіальних громад.

   До складу робочої групи увійшли представники районної державної адміністрації, районної ради, депутати районної ради, сільські, селищні голови. Розпочинаючи засідання, в.о. голови райдержадміністрації Геннадій Дроздов сказав, що територіальні громади об’єднувати доцільно, оскільки вони таким чином матимуть значно більше повноважень, можливостей для поліпшення якості життя, розвитку інфраструктури, формування достатнього бюджету.

   Про фінансові переваги об’єднання територіальних громад присутніх інформувала начальник фінансового управління райдержадміністрації Наталія Басанець. Вона акцентувала, що передумовою об’єднання територіальних громад має бути принцип економічної ефективності, в об’єднаній територіальній громаді має бути не менше 5 тисяч жителів, а також ця громада повинна забезпечити утримання усіх установ і закладів, що функціонують на її території. Також було наголошено, що чинне законодавство передбачає надання для бюджетів об’єднаних громад освітньої субвенції. При цьому, об’єднані громади отримають право вільно розпоряджатися коштами для утримання середньої освіти та упорядковувати мережу установ освіти у межах новоутворених рад за рахунок коштів субвенції. Поряд з цим було зазначено, що органи місцевого самоврядування об’єднаних громад отримають також право на здійснення видатків на утримання дошкільної і позашкільної освіти та культури. Додаткові ресурси на базовому рівні очікуються також від скорочення адміністративних витрат на утримання апаратів малонаселених сільських рад.

   В ході засідання комісії були обговорені як позитивні, так і можливі негативні наслідки укрупнення територіальних громад. Свою думку висловили голова районної ради Михайло Мазуренко, селищний голова Петро Василець.

   Підводячі підсумки, в.о. голови районної державної адміністрації Геннадій Дроздов рекомендував сільським, селищним головам подати свої пропозиції щодо об’єднання громад та наголосив на необхідності проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи, широкого громадського обговорення на загальних зборах громадян за місцем проживання, в трудових колективах і на зустрічах депутатів місцевих рад з виборцями.

   Узагальнені пропозиції територіальних громад щодо їх добровільного об’єднання будуть надані обласній державній адміністрації та обласній раді.

    

    

   Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

   *********************************

   Засідання круглого столу

   5 березня за участю керівництва райдержадміністрації, районної ради, органів місцевого самоврядування, членів Громадської ради при райдержадміністрації відбулося засідання «круглого столу» на тему: «Реформування територіального управління в Україні».

   В ході засідання за "круглим столом" розглянуто:

   - основні положення Закону України від 05 лютого 2015 року № 157-VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад»;

   - основні позиції фінансової та податкової децентралізації;

   - принципи та форми співробітництва територіальних громад, основні засади добровільного об'єднання територіальних громад, питання адміністративно-територіального устрою.

   Розпочинаючи засідання, заступник голови райдержадміністрації Андрій Пацюк сказав: «Сьогодні дуже важливо, щоб при прийнятті низки структурованих законодавчих актів з децентралізації влади враховувалися інтереси різних верств населення, громадських об’єднань і організацій, підприємств різних форм власності та гілок влади в Україні, що в свою чергу повинно вирішити проблемні питання розвитку сільських громад, реалізації перспектив формування економіки сільських територій.

   Запропонований напрям та реформа повинні змінити існуючу систему місцевого самоврядування, яка на сьогодні не задовольняє потреби суспільства…». Учасники “круглого столу” підтримали в цілому проект змін до Конституції України, розроблений Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Присутні висловили думку, що проект змін до Конституції України забезпечить основу для ухвалення нормативно-правових актів, необхідних для реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади.

   Також учасники “круглого столу” висловили сподівання, що в процесі удосконалення системи державного управління та місцевого самоврядування відбудеться покращення забезпечення духовних, економічних, соціальних, політичних та інших потреб людини.

    

    

    

   Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

   ******************************************

   На Чернігівщині обговорюють зміни до Основного Закону України

   17 липня представники органів державної влади, громадських організацій та ЗМІ зібралися на засідання «круглого столу», щоб внести свої пропозиції до Головного Закону України. Зокрема — і висловити свою думку щодо законопроекту, запропонованому Президентом України.

   26 червня 2014 року Глава держави подав на розгляд парламенту проект Закону України, яким чітко, повно, системно та однозначно запропоновано вдосконалити конституційні засади функціонування Верховної Ради України як єдиного законодавчого представницького органу. Також пропонується уточнити окремі аспекти конституційно-правового статусу Президента України, Кабінету Міністрів України та прокуратури.

   Передбачається реформування системи місцевого самоврядування і засади організації державної влади в областях і районах. Запропоновано докорінно змінити засади організації та функціонування органів місцевого самоврядування шляхом закріплення його розуміння як права і спроможності жителів громад у межах Конституції і законів України самостійно вирішувати питання місцевого значення в інтересах місцевого населення як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування. У регіонах і районах пропонується запровадити інститут представників Президента України.

   Звертаючись до присутніх заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Сергій Журман підкреслив, що Президент України прагне змінити найближчу до народу місцеву владу, надавши самоврядуванню реальних повноважень.

   Саме тому процес обговорення проекту змін дуже важливий, адже кожна територіальна громада має сказати своє слово. Звісно, виникає ряд запитань. Наприклад, що отримають в результаті децентралізації територіальні громади Чернігівщини. Адже реформування має враховувати територіальні і демографічні особливості нашої області, — зауважив Сергій Журман.

   Під час обговорення звучали різні пропозиції. Вони, зокрема, стосувалися чіткого розподілу повноважень між органами влади, механізму громадського контролю за органами влади, поетапності проведення реформування, звернень за роз’ясненнями до Конституційного суду України тощо. Лунали думки і про те, що під час військових дій на сході країни необхідно вибудовувати більш жорстку вертикаль виконавчої влади. А вже по завершенню конфлікту перейти до реформування та децентралізації.

   Усі пропозиції та зауваження, які надійшли від чернігівської громади будуть узагальнені головним управлінням юстиції та облдержадміністрацією та направлені керівництву держави.

    

    

   Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА

   ***************************************

   Триває загальнодержавне обговорення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади

   15 травня під головуванням Віце-прем'єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимира Гройсмана відбулася селекторна нарада, на якій обговорили Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні. Участь у нараді взяв заступник голови – керівник апарату облдержадміністрації Сергій Журман.

   Відкриваючи нараду, Володимир Гройсман зазначив, що очікує від регіонів сприяння у всебічному обговоренні громадськістю Концепції реформування. За його словами, чим всеохопнішим стане обговорення її засад, тим якіснішим буде саме реформування. Основою Концепції реформування влади є її децентралізація, забезпечення інтересів громадян на відповідних територіях, узгодження інтересів держави та територіальних громад, недопущення монополізації влади. Власне це є партнерством влади і громади. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, яке є координатором реформи, пропонує необхідні законодавчі зміни прийняти вже до кінця поточного року, з початком 2015 року розпочати перехідний період, а у жовтні вже провести вибори на новій територіальній основі.

   Регіони активно підключилися до обговорення основних положень Концепції. Представники областей озвучили низку зауважень та пропозицій, які, на їхню думку, мають бути враховані при внесенні змін у законодавство. Зокрема, втілюючи нові принципи функціонування територіальних громад, не допустити нерівномірного розвитку регіонів, проводити місцеві вибори на мажоритарній основі, законодавчо закріпити високі стандарти у всіх сферах життєдіяльності громад, започаткувати інститут муніципальної міліції ті інші.

   Непоодинокою виявилася думка представників регіонів про те, що деякі ініціативи можна починати втілювати зараз, не чекаючи, коли стартуватиме реформа, оскільки ці зміни в суспільстві та економіці назріли давно і є вкрай необхідними.

   Врахувавши усі коментарі представників регіонів, Володимир Гройсман подякував за активну позицію областей та участь у розробці, обговоренні та вдосконаленні шляхів втілення Концепції. Наостанок він наголосив, що ця реформа є найфундаментальнішою, яка по своїй суті об’єднує уряд і громаду.

    

    

   Назад



    

   22 Лютого 2018 16:21
   21 Лютого 2018 10:10
   15 Лютого 2018 08:48
   09 Лютого 2018 09:37
   09 Лютого 2018 09:30
   08 Лютого 2018 11:50
   06 Лютого 2018 14:12
   05 Лютого 2018 16:28
   25 Січня 2018 09:25
   25 Січня 2018 09:00
   23 Січня 2018 12:05
   22 Січня 2018 16:36